Redhook Ale Brewery i jego rzemieślnicze piwa.

redhooh kapsel

Kapsel z logiem browaru.

Browar Redhook Ale założyli w 1981r. pasjonaci Paul Shipman i Gordon Bowker w Seattle, w stanie Washington. Obecnie jest częścią Craft Brew Alliance i wspólnie z czterema innymi podmiotami (Widmer Brothers Brewery, Kona Brewing Company, Omission Beer i Square Mile Cider) tworzy swoisty sojusz handlowo marketingowy.

Według Brewers Association, na podstawie wielkości sprzedaży (w 2012r.), zajmuje 9 miejsce w Stanach Zjednoczonych (1.075.000 baryłek amerykańskich, czyli około 128 tys. hektolitrów rocznie).

Redhook Ale warzy rocznie 360.000 baryłek amerykańskich – 42,9 tys. hl/rok.

Jego podstawową ofertę stanowią piwa w szeroko pojętym stylu Real Ale, z naciskiem na ich amerykańskie interpretacje.

Browar w całej okazałości.

Browar Redhook Ale w całej okazałości.

Najbardziej reprezentatywną marką browaru jest Redhook ESB. Jest to rzeczywiście niemal doskonałe piwo w tradycyjnym, brytyjskim stylu Extra Special Bitter (ESB).

red-hook-brewing-craft-beersPosiada wyrazistą, a zarazem przyjemną, goryczkę (choć tylko na poziomie 28 IBU). Doskonale zbalansowaną lekko podwyższoną ekstraktywnością (13,75 °Plato) i śladowym udziałem słodu karmelowego.

Aromat chmielowy wyrazisty z nutami żywicznymi i cytrusowymi w tle. Z czasem wyczuwalne są estry owocowe. Zawartość alk. 5,8% obj.

Jest to jednocześnie najbardziej utytułowane piwo browaru (w 2008r. na North American Beer Awards i w 2009r. na Great American Beer Festival zdobyło złote medale).

Mnie osobiście do gustu przypadło inne piwo z tego browaru. Long Hammer IPA, bo o nim mowa, jest przedstawiciele stylu India Pale Ale. Jak przystało na ten styl posiada znacznie bardziej wyrazistą goryczkę (44 IBU). Zawdzięcza chmieleniu na kilku etapach, w tym również w procesie „dry-hopping”. Mimo silnego chmielenia, goryczka zdecydowanie dominuje w smaku, to już po zaledwie kilku/kilkunastu sekundach zanika. W ustach pozostaje przyjemny smak słodowy.

redhook wnętrze

Wnętrze nowoczesnego browaru Redhook Ale.

Nieraz degustowałem piwa z tak wyrazistą i silną goryczką, która pozostawała w ustach nawet do kilku minut. Jest to dla mnie wyraźnym znakiem, że jego autor skoncentrował się na niewłaściwym elemencie. Piwo warzy się dla ludzi i przede wszystkim musi być pijalne, a nie bolesne. Sztuką piwowarską jest stworzyć piwo, w którym poszczególne smaki pojawiają się w odpowiednim czasie i następują po sobie.

W tym piwie właśnie tak jest.

Pozostałą ofertę stanowią piwa: Audible Ale (Pale Ale), ECS No Equal Blonde (najmłodsze dziecko browaru w stylu Blond Ale) czy sezonowe Winter Hook (Winter Ale), Pumpkin Porter (Porter Ale) i Mudslinger Brown Ale.

RH-KCCONie brak też piw warzonych metodą dolnej fermentacji. Piwem KCCO Black Lager browar stara się obalić zakorzeniony mit, że ciemne piwa są ciężkimi.

Nie zapomniano również o klasyce piwowarstwa, jaką reprezentuje styl Bohemian Style Pilsner . Głębsza analiza parametrów tego piwa utwierdza jednak w przekonaniu, że amerykanie nie są mistrzami tego stylu.

Zupełnie odrębną ofertą są piwa adresowane do wielbicieli piwa kegowego.

Joint Effort jest piwem w składzie, którego są nasiona konopi. Piwo poddano procesowi „dry-hopping” z udziałem takich aromatycznych odmian chmielu jak Zeus, Cascade i Summit.

Nieco mniej chmielonym piwem jest Game Changer Ale w stylu Pale Ale.

Piwu cześć

Marek Suliga