Butelkowe Piwa Świata

UKRAINA

image002Trapezne („Biesiadne”) – piwo warzone jest przez prywatny, ukraiński browar Persha Pryvatna Brovarnia w Radomyszlu. Powstało na podstawie oryginalnej receptury, z założonego w XIII wieku, prawosławnego klasztoru Simonopetra położonego w Grecji. Bazą jego jest naturalny jęczmienny słód, kilku odmian chmielu oraz woda źródlana. Jest klarowne i posiada ciemno bursztynową barwę. Posiada lekko kremową, gęstą i trwałą pianę. W smaku subtelna goryczka doskonale podkreśla słodowy aromat (ekstrakt 14%). Cechy te uwypukla subtelne wysycenie CO2. Zawartość alkoholu 5,7% obj.

Część zysków ze sprzedaży tego piwa przeznaczona jest na utrzymanie i konserwacje klasztoru.

 

image004

image003

 

Lwowskie 1715 – historia samego Browaru Lwowskiego 1715r., kiedy to książę Stanisław Potocki przekazał jezuitom działkę w Kleparowie na Krakowskim Przedmieściu wydając jednocześnie wymaganą zgodę na prowadzenie browaru. W ten sposób powstał pierwszy we Lwowie browar o przemysłowym charakterze.

Z tego też roku pochodzi ta oryginalna receptura powyższego piwa. Powstaje z najszlachetniejszych słodów, niezwykłej kompozycji chmieli i kryształowo czystej wody z własnych odwiertów artezyjskich. Cechuje je intensywny chmielowy zapach i wyrazista goryczkę. Ekstrakt 11,5% alk. 5% obj.

 

 

image005Obołoń Biłe – piwo pochodzi ze stosunkowo młodej spółki, której historia firmy sięga 1974r. Wtedy to rozpoczęto budowę Kijowskiego Browaru nr 3. Umiejscowionego w dzielnicy Kijowa Obołoń.

Piwo jest klasycznym przedstawicielem stylu Witbier/Bière blanche, którego wskrzesicielem był Pierre Celiis a miało to miejsce 19 marca 1966r. Było ono niezwykle popularne w Brabancji, w której w XVIII wieku działało ok. 30 niewielkich browarów, warzących to właśnie piwo. Obecnie jest ono niezwykle popularne na całym świecie.

Cechuje je silna słodowość, aromat cytrusowy (zastosowano skórkę pomarańczy Curaçao) i lekka kwasowość. Niestandardowym jest zastosowanie, nawet do 50% pszenicy niesłodowanej. Wszystko to oraz znaczne nasycenie powoduje, że jest piwem dobrze gaszącym pragnienie i odświeżającym. Zawartość alkoholu 5% obj., ekstraktu 11,5% wag.

Czechy

 

10Pilsner Urquell (Plzeňský Prazdroj, Plzeň) – piwo ikona czeskiegoimage007 piwowarstwa. Zwiastujące nową epokę w piwowarstwie. Nosi miano pierwszego tzw. dolnej fermentacji (fermentowane w niskich temperaturach) na świecie. Wyprodukowane w. Stworzone w 1842r., miejscowości Plzeň, przez piwowara Josefa Grolla. To od jego nazwy wzięły początek wszystkie piwa typu pils. Posiada słodowy charakter balansujący na granicy karmelowego i palonego. Podkreśla to wyrazista goryczka i chmielowy aromat. Piwo cechuje niezwykła złożoność i kontrastowość aromatów. Mimo to udało się uzyskać doskonały kompromis. Zawiera 4,4% alk. obj., ekstraktu 11,8%.

 

 

 

 Anheuser-Busch

Anheuser-Busch

Budweiser Bürgerbräu

Budweiser Bürgerbräu

Budweiser/ Budějovický Budvar – kolejne, kultowe piwo naszego sąsiada z image010

południa. Po dzień dzisiejszy toczy się spór, nie Budweiser Bürgerbräu Anheuser-Buschtylko lokalny (w Budziejowicach istnieje starszy o sto lat konkurent Budweiser Bürgerbräu-1795r.), co do nazwy Budweiser. W konflikt ten zaangażował się amerykański koncern piwny Anheuser-Busch. To jasne piwo dolnej fermentacji produkowane z morawskiego słodu i chmielu Saaz z czeskiego Žatca. Obok poprzednika jest najbardziej znanym i cenionym czeskim piwem na świecie. Posiada słodowy charakter, pełnię smaku i subtelną chmielową goryczkę. Zawartość alkoholu 5% obj., ekstraktu 11,9% wag.

 

 

Słowacja

 

image011Zlatý Bažant choć browar w Hrubanovie jest stosunkowo młodym (1969r.) to marka jest znana na całym świecie. Od 1967r. browar posiada własną słodownię. Jako pierwszy we wschodniej Europie wyprodukował piwo w puszkach (1971r.). Wykorzystując ten fakt, stosując zasady marketingu, piwo w puszkach znalazło się w ekwipunku czechosłowackich himalaistów (wyprawy na Nanga Parbat 1973r. i Makalu 1975r.). Prócz standardowej działalności piwowarskiej browar położył duży nacisk na szeroko rozumianą kulturę piwa. Pod koniec września odbywają się tzw. drzwi otwarte browaru. W ramach tej działalności można przejść tzw. piwną ścieżką, w trakcie której można zapoznać się z pełnym procesem warzenia piwa.

Piwo posiada silnie chmielowy aromat i wyrazistą goryczkę. W połączeniu z pełnią smaku i silniejszym wysyceniem CO2 stawia to produkt w grupie doskonale gaszących pragnienie. Posiada 12% ekstraktu i 5% obj. alkoholu.

 

 

Polska

 

image012

Krakauer Niefiltrowany – piwo warzone na zlecenie spółki Browar Południe z Krakowa a powstaje w Wąsoszy. Charakterem swym nawiązuje do wielowiekowej, galicyjskiej tradycji piwowarskiej co jednoznacznie zaznaczono w nazwie. Odpowiedni dobór surowców i brak pośpiechu przy warzeniu piwa zaowocowało uzyskaniem wyjątkowego piwa. Posiada słodowy aromat subtelną goryczką chmielową. W tle wyKoźlakczuwalne nuty chmielowe. Gęsta piana i stonowane wysycenie podkreślają poprzednie walory. Zawartość ekstraktu: 12,0°Plato, alkoholu: 5,5% obj.

Koźlak – piwo w stylu Bock-koźlak. Warzone w browarze Amber od 2003r. Początkowo dostępne był na rynku jedynie sezonowo-jesienią, co wynikało z tradycji tego stylu. Sukces marketingowy jaki osiągnęło to piwo spowodował, że stało się ono dostępne przez cały rok. Zgodnie z kunsztem piwowarskim fermentuje i leżakuje dłużej niż inne piwa by nabrać właściwego charakteru. Jest klarowne i posiada ciemnorubinową barwę. W zapachu wyczuwalna silna słodowość i karmel. W tle unoszą się aromaty toffi, lukrecji, śliwek i daktyli. To niezwykle utytułowane piwo zawiera 15,1% ekstraktu oraz 6,5% alkoholu.

Specjały piwne

 

LeffeBrowar Stella Artois w LeuvenLeffe Blonde – to piwny „ambasador Belgii”. Przedstawiciel piwnej kategorii piw klasztornych (Abbey, Abbaye czy Abdij Bier) w stylu Belgian Pale Ale. Samo opactwo znajduje się na południu Belgii w prowincji Namur, nad brzegiem niewielkiej rzeki Leffe. Opactwo powstało w 1152r. a warzeniem piwa zajmuje się od 1240r. Browar, stanowiący integralną część opactwa, powstał dopiero w XV wieku. Obecnie jest ono siedzibą augustianów premontorystów. Choć opactwo nie zajmuje się już warzeniem piwa to tantiemy z jego sprzedaży nadal spływają do jego budżetu. Obecnie właścicielem marki jest Anheuser-Busch InBev a wszystkie marki Leffe są warzone w browarze Stella Artois w Leuven.

Piwo warzone jest metodą górnej fermentacji. Charakteryzuje go silna słodowość i estrowość przejawiająca się korzenno-owocowym aromatem. Wyczuwalny jest również silnie drożdżowy charakter. W smaku dominuje zdecydowana goryczka z wyraźnym garbnikowym posmakiem. Dzieło wieńczy zdecydowane wysycenie CO2 oraz gęsta i trwała piana. Zawartość alk. 6,6% obj.

 

LDuvel Triple Hop 2013

Duvel Triple Hop 2013 – kolejne piwo z belgijskiego browaru Brouwerij Duvel Moortgat, z edycji piw potrójnie chmielonych – Duvel Triple Hop (pierwsza edycja w 2007r.). Reprezentuje styl Belgian-Style Tripel/ Belgian Strong Pale Ale i warzone jest z użyciem trzech rodzajów chmieli: Sorachi Ace (japoński aromatyczny), Styrian Golding (brytyjski o korzennym aromacie) i Saaz (zwany Žateckim z Czech). Dzięki czemu otrzymano intensywny aromat chmielowy z nutami młodych pędów sosny i subtelny cytrusowy. Piwo z mocno zaakcentowaną goryczką, przy tym całkiem delikatne (zgodnie z „diabelską” ideologią produktu). Goryczkę balansuje silna słodowość. Zawartość alk. 9,5% obj.

 

 

ChimayChimay - Authentic Trappust ProductChimay Grande Réserve – najznamienitszy przedstawiciel spośród siedmiu istniejących do dziś klasztorów trapistów (Zakonu Cystersów Reformowanych). Na mocy wyroku, wydanego przez władze Gandawy w 1962r., tylko ten zakon ma prawo do swoich wyrobów używać loga „Authentic Trappist Product”.

Warzone przez opactwo trapistów Notre-Dame de Scourmont w belgijskim mieście Chimay. Jest ciemne piwo o zawartości ekstraktu 19,6°Plato. Do jego produkcji używa się wody ze specjalnej studni oraz słodu zawierającego duże ilości azotu. Posiada niezwykle złożony aromat z akcentami sherry, orzechów, lukrecji, anyżu i owoców. Choć ma charakter stylu Belgian‐Style Dubbel, to mocą (9% alk. obj.) nawiązuje do Belgian‐Style Tripel. Piwo dojrzewa i refermentuje w butelkach nawet kilka lat.

Piwo, w klasztornych refektarzach, pito według potrzeby (ad necessitam), ale bez przesady (ad voluptatem), jednak oba pojęcia musiały mieć w wiekach średnich inne znaczenia, skoro niektóre mniszki wypijały aż siedem litrów piwa dziennie.

 

Hardcore IPA

 

Hardcore IPA – piwo jest pokazem kunsztu i mistrzostwa piwowarskiego i reprezentuje styl American Double IPA. Pochodzi z jednego z najbardziej kontrowersyjnych browarów świata, jakim jest niewątpliwie szkocki BrewDog. Od samego niemal początku swego istnienia (2007r.) browar przyjmuje ekstremalne kierunki rozwoju. Toczy, trwający niemal do dziś, wyścig zmierzający do stworzenia najmocniejszego piwa świata (metodą wymrażania). Jego jedynym konkurentem jest niemiecki browar Schorschbräu. Rezultatem tej konkurencji jest stworzenie piwa The End of History o mocy 55% alk. obj.

Hardcore IPA to efekt konkurencji z innym browarem, jakim jest słynny Mikkeller. W tym przypadku konkurowano o miano najbardziej goryczkowego piwo świata. Wygrał BrewDog uzyskując poziom 150 IBU (dla porównania Pilsner Urquell – około 40 IBU). Goryczkę tę uzyskano stosując chmiele: aromatyczne (Centennial, Columbus, Simcoe) i goryczkowe (Centennial, Columbus). By piwo można było wypić, a nawet się nim delektować, zwiększono ekstraktywność (słody: Maris Otter oraz karmelizowane Crystal i Caramalt) uzyskując podwyższony poziom słodowości. Zawartość alk. obj. 9,2%.