Od pewnego czasu, na piwnej mapie stolicy najbardziej piwnego landu Niemiec, jakim jest niewątpliwie Bawaria, pojawił się nowy browar.
Monachium, bo o tym mieście mowa, jest ostoją i bastionem Bawarskiego Prawa Czystości Reinheitsgebot. Ta historyczna norma prawna z zakresu browarnictwa regulowała zarówno ceny piwa jak i precyzowała składniki, jakich wolno używać do warzenia piwa.
Miasto to zdominowały piwa z takich, historycznie umiejscowionych browarów, jak: Paulaner, Hacker-Pschorr, Löwenbräu, Spaten, Augustiner i Hofbräuhaus.
Od pewnego czasu swoją pozycję umocnił inny lokalny browar, jakim jest Forschungsbrauerei.
Browar Crew Republic, bo o nim mowa jest, choć tak naprawdę nie istnieje, tak zwanym i popularny od pewnego czasu w Europie browarem kontraktowym.
Aktualnie swoich wolnych mocy przerobowych użyczył mu Browar Hohenthanner Schlossbrauerei z Hohenthann (Bawaria). Browar ten należy do rodziny Rauchenecker, a wybór tego browaru nie był przypadkowym. Jest on zdobywcą licznych nagród na wielu konkursach piwnych (złoto, srebro i brąz na European Beer Star – największym światowym konkursie w Europie.)
Założyli go piwni pasjonaci: Mario Hanel (urodzony w Rum w Austrii – założyciel i pełniący obecnie funkcję Dyrektora Generalnego), Richard Hodges (urodzony w Wirginii w USA – piwowar) i Timm Schnigula (założyciel, Dyrektor Generalny), Jan Hrdlicka , Richard Hodges i Manuel Schulz urodzeni w Niemczech.
Od samego początku ich mottem było: Craft Beer is not a crime! (Rzemieślnicze piwo nie jest przestępstwem!). Jednocześnie dodają: Werde Teil der Craft Bier Revolution! (Stań się częścią piwnej, rzemieślniczej rewolucji!).
Choć tak naprawdę nie działają oni wbrew niemieckiemu Prawu Czystości, co podkreślają na kontretykiecie (Gebraut nach Deutschem REINHEITSGEBOT). Jedynym „wyłomem” z bawarskiej tradycji jest promowanie styli piwnych mało popularnych w tym kraju. Propagują również częściowo niekonwencjonalną, dla Niemiec, bazę surowcową. Szczególnie, jeśli chodzi o odmiany chmielu (Citra, Cascade, Comet, Amarillo, Nelson Sauvin, Chinook, Columbus, Fuggles, East Kent Golding).
Ofertę Crew Republic stanowią: Munich Summer, Foundation 11 (German Pale Ale?), Drunken Sailor (India Pale Ale), Roundhouse Kick (Imperial Stout), 7:45 Escalation (Double IPA) i X 2.0 (Barley Wine).
Wszystkie te piwa są klasycznym przykładem kunsztu piwowarskiego z zachowaniem technologicznego reżimu. Nie oszczędza się tu również, na jakości surowców. Wszystko to w krótkim czasie zaowocowało wzrostem zainteresowania tym małym monachijskim browarem rzemieślniczym.