Tak można podsumować to, co dzieje się za naszą zachodnią ścianą. Niemcy, kraj tak konserwatywny piwowarsko (Reinheitsgebot – Bawarskie Prawo Czystości ogłoszone i podpisane 23 kwietnia 1516r. w Ingolstadt), dostrzegły nadchodzące w tej branży zmiany. Jednym ze swoistych zwiastunów nich może być Mandarina Bavaria chmiel, który nawiązuje aromatem do amerykańskich odmian o nutach cytrusowych. Lecz nie jest to jedyny symptom nadchodzących, a nawet już zaawansowanych zmian.
Co raz więcej niemieckich browarów, głównie kontraktowych i rzemieślniczych, stara się wskrzesić, tak tradycyjne dla starego kontynentu, style piwne.
Görlitz – miasto powiatowe, w kraju związkowym Saksonia, jest najdalej wysuniętym na wschód w Niemczech. To właśnie tu w 1869r. powstał miejscowy browar. Obecnie nosi on nazwę Landskron BRAU-MANUFAKTUR GmbH & Co. KG. Jego podstawowym i nie jedynym atutem były i są głębokie na 18 metrów piwnice gwarantujące, przez cały rok, stabilną i niską ich temperaturę. W lipcu 2006r. browar przejął Rolf Lohbeck, który od samego początku starał się sprostać nowym, rynkowym wyzwaniom. Prócz licznej gamy tradycyjnych, rodzimych produktów to właśnie tu powstają niezwykle ciekawe odmiany, niekoniecznie zaliczane do regionalnych.
W połowie 2012r. ukazało się piwo, adresowane do Gourmetbiere/Der Feinschmecker (smakoszy piwnych, a może koneserów), Landskron Edition 2012 No.1 Whisky-Malz. Zaskoczeniem był fakt, że już po sześciu tygodniach cała jego produkcja została wyprzedana. Sukces ten skłonił właścicieli do kontynuacji pomysłu.
W połowie listopada minionego roku ukazała się limitowana edycja (15 tys. butelek) piwa Landskron Edition 2013 N°1 Whisky-Malz. Jest ono swoistym połączeniem stylu Doppelbock (21°Plato i 8% alk. obj.) i Rauchbier. Uwarzono je z udziałem słodu dymionego, jakiego używa się do produkcji szkockiej Whisky.
Jest słodkie, o kremowej konsystencji i wytrawnym finiszu. Posiada silnie słodowy charakter z nutami karmelu, marcepana, wanilii i suszonych owoców. W tle wyczuwalne aromaty torfowe. Jest niefiltrowane z subtelnym osadem drożdżowym.
Piana jest gęsta i dość trwała. Wysycenie subtelne, co uwypukla jego indywidualne cechy i walory.
Wyjątkowość piwa podkreśla elegancka butelka (krachla) z zamknięciem pałąkowym/kabłąkowym, o pojemności 0,75 l, z dopracowaną graficznie i ręcznie naklejaną etykietą. Na jej szyjce zawieszono skrótowy opis charakteru piwa, a nawet zasad jego serwowania by odpowiednio wyeksponować jego walory.
Kolejnym piwem z tej limitowanej edycji jest, a właściwie było, Landskron Edition N°2 Portwein-Hefe. Do jego fermentacji użyto szczepu drożdży winiarskich używanych do produkcji tradycyjnego portugalskiego Porto. Sprzyja im wyższa temperatura (powyżej 20°C), dzięki czemu piwo możemy zaliczyć do kategorii „ale” (górnej fermentacji).
Biorąc pod uwagę bazę surowcową i pozostałe parametry (21°Plato i 7,5% alk. obj.) piwo pozycjonujemy w stylu Hefe-Weizen Dunkel Doppelbock.
Posiada stonowaną słodycz z nutami karmelu. Adekwatnie do stylu Hefe-Weizen wyczuwalne są subtelne aromaty banana (octan izoamylu) i goździka (4-winylogwajakol).
W zapachu wyczuwalne są owoce (głównie wiśnia i śliwka), jakby minimalnie podwędzane.
Piana wysoka i gęsta, choć szybko opadająca. Wysycenie dość łagodne, stonowane.
Oprawa (butelka) podobnie ja w poprzedniej wersji.
Browar w Görlitz jest kolejnym przykładem swoistego renesansu w branży piwowarskiej.
Dzięki takim przedsięwzięciom piwo zyskuje na charakterze i indywidualności. Nabiera właściwej mu i zasłużonej mu rangi.
Piwu cześć
Marek Suliga
em