PIWOWARY 2014

targi-piw-regionalnychPiwo to najczęściej, po wodzie i herbacie, spożywany napój na świecie. Po dzień dzisiejszy wielu historyków i archeologów spiera się o to, kiedy i gdzie ono powstało?

Piwa człowiek nie wymyślił, piwo człowiek odkrył”. To chyba najtrafniejsza odpowiedź na tak postawione pytanie. I jedno jest pewne. Jego historia sięga początków osadnictwa, ai powstało przez niefrasobliwość, a nawet niedbalstwo. Prawdopodobnie wpadł gdzieś, komuś chleb do wody i w sprzyjających warunkach całość zaczęła fermentować.

Do jego ulepszenia i produkcji na skalę przemysłową przyznają się Sumerowie, Babilończycy, Egipcjanie, Celtowie i Galowie. Proces ten trwa po dzień dzisiejszy.

Festiwal PIWOWARY poświęcony jest właśnie temu najstarszemu napojowi alkoholowemu na świecie. Podczas jego trwania zgłębić będzie można kilkudziesięciowiekową tradycję tego wyjątkowego trunku. Obalimy zakorzeniony stereotyp w społeczeństwie mówiący, że piwo powstaje z chmielu. Tak naprawdę jego udział w piwie nie stanowi nawet 1%. Jest on tylko przyprawą i początkowo pełnił tylko funkcję konserwującą.

Dzięki niezwykle bogatej i zróżnicowanej bazie surowcowej, mającej na niego wpływ (woda, słody i chmiele), można śmiało mówić o najbogatszym walorowo napoju alkoholowym.

Uczestniczące w festiwalu browary i oferują piwa posiadające to, co w nich najistotniejsze: duszę piwowara i swoisty kręgosłup. W czasach globalizacji i komercjalizacji to właśnie takie produkty mogą wzbogacić nasze doznania.

Piwa te różnią się smakiem, zapachem, barwą, klarownością, pienistością i nasyceniem dwutlenkiem węgla. To właśnie te elementy nadają im tak zróżnicowany charakter.

To właśnie Polska zaliczana jest do potentatów w produkcji piwa na świecie zajmując 10 miejsce. Jesteśmy na 3. miejscu w Unii Europejskiej, a na 5. w świecie, wśród producentów chmielu.

Od wielu lat nasz kraj przeżywa swoisty renesans piwny. Wznawiają warzenie piwa zamknięte na przełomie XX i XXI wieku browary. Powstają tak popularne na świecie browary restauracyjne i tzw. kontraktowe. Pojawiają się nowe obce nam style piwne.

Wśród licznych paneli stanowiących integralną część festiwalu PIWOWARY będzie się można zapoznać z wszystkimi zagadnieniami dotyczącymi piwowarstwa, nie tylko domowego.

Stosowne spotkania pomogą pomóc w podjęciu decyzji tym, którzy planują założyć własny browar (rzemieślniczy czy restauracyjny).

Dla wielbicieli doznań smakowo-zapachowych, towarzyszącym piwie w kuchni, przygotowano specjalistyczne i profesjonalne warsztaty prowadzone przez Kamila Sakałusa.

Całość festiwalu okrasi biesiada, podczas której, prócz szerokiej oferty piwa, proponowane będą typowo piwne potrawy. Spotkanie umilać będzie muzyka „na żywo”.